09120034071

ایران- تهران- غرب- میدان شهران- میدان الغدیر

صفحه اصلی / دپارتمان تجاری / تفاوت علامت تجاری و نام تجاری
۳ دقیقه

تفاوت علامت تجاری و نام تجاری

آنچه می خوانید...

به موجب ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، علامت تجاری هر نشان قابل رویتی است که می تواند کالاها و خدمات اشخاص را از یکدیگر تمییز دهد. در واقع می توان گفت علامت تجاری آن نشان تمایز بخشی است که کالاها و خدمات را از یکدیگر تمایز می دهد مثل علامت تجاری سامسونگ. اما نام تجاری به معنای آن نشان تمایز بخشی است که اشخاص را معرفی می کند و به نوعی تمییزدهنده تجار محسوب می شود. ممکن است نام تجاری با علامت تجاری یک شخص یکسان یا متفاوت باشد. به طور مثال، شرکت کالا با نام تجاری کاله به فعالیت تجاری می پردازد اما هر کدام از کالاهای این شرکت ممکن است با علامتهای تجاری متعدد و متفاوتی به بازرا عرضه شوند. در واقع، هر شرکت اضولاً یک نام تجاری دارد و هر شرکت اضولاً برای کالاهای خود علائم تجاری متعددی استفاده می کند.

تفاوتهای نام و علامت تجاری را می توان به شرح ذیل بیان کرد:

تفاوت در روش حمایت

وفق ماده ۳۱ قانون ثبت اختراعات طرحهای صنعتی و علائم تجاری، حمایت از علامت تجاری صرفاً ثبت انجام می شود و در واقع، صرفاً پس از ثبت است که حق انحصاری بر علامت تجاری ایجاد می شود. اما حمایت از نام تجاری اساساً نیازی به ثبت ندارد و به دلالت ماده ۴۷ قانون مذکور، نام تجاری حتی اگر ثبت هم نشده باشد قابلیت حمایت دارد. شایان ذکر است رویه قضای اصولاً نام شرکتها را نام تجاری محسوب می کند؛ حال آن که این تعبیر لزوماً صحیح نیست و در مواردی مشاهده شده که یک شرکت با یک نام خاص به ثبت رسیده اما اشخاص حاضر در بازار آن شرکت را با نام دیگری می شناسند. در واقع، در چنین مواقعی شرکت با آن نام ثبت شده از سایر بازیگران بازار متمایز نمی شود و نام تجاری این شرکت آن نامی است که در عمل برای این شرکت استفاده می شود.

 

تفاوت در مدت حمایت

توجه شود که مدت حمایت از علامت تجاری ۱۰ سال است و این مدت به طور نامحدود قابل تمدید است؛ اما حمایت از نام تجاری هیچ محدودیت قانونی ندارد و اساساً تا زمانی که شخص مورد نظر با آن نام تجاری از سایر رقبا تمییز داده می شود می توان از نام تجاری حمایت کرد.

 

تفاوت در انتقال حقوق

طبق ماده ۴۸ قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علائم تجاری، تغییر در مالکیت علامت تجاری الزامات خاصی ندارد اما طبق ماده ۴۹ این قانون تغییر در مالکیت نام تجاری باید همراه با انتقال بخشی از موسسه که با آن نام شناخته می شود انجام شود.  

لوگو گروه وکلای سبز

گروه وکلای سبز

گروه وکلای سبز ترکیبی از وکلای با تجربه ،با وجدان و فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور با هدف ارائه خدمات حقوقی به اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است و مفتخر است نقشی در گسترش عدالت داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − سیزده =